Programy motywacyjne pracowników – czym są i dlaczego warto je wprowadzać

Programy motywacyjne pracowników – czym są i dlaczego warto je wprowadzać
programy motywacyjne pracowników

Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, że sukces firmy zatrudniającej pracowników zależy w głównej mierze od ich zaangażowania i jakości pracy, jaką wykonują. Im bardziej jest pracownik zmobilizowany, tym wydajniej pracuje. W celu poprawy samopoczucia pracowników i wynagrodzenia za ich pracę, przedsiębiorcy coraz częściej stosują specjalistyczne systemy motywowania pracowników. Działanie to może zwiększyć ich zaangażowanie w powierzone zadania. To automatycznie generuje duże zyski dla samej firmy.

Rodzaje programów motywacyjnych

Systemy motywowania dzielą się na finansowe i pozapłacowe. Do pierwszych można zaliczyć nagrody finansowe – premie uznaniowe, premie uzależnione od wyników pracy, podwyżki. Zdarza się również, że pracodawcy na początku roku ogłaszają konkurs np. na najwyższe wyniki sprzedażowe. Z kolei na koniec roku dokonują rozstrzygnięcia i zasłużonemu pracownikowi wręczają nagrodę rzeczową bądź dodatkową pensję. Pozapłacowe metody motywowania pracowników są następujące – dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe, karnety do kin i klubów fitness, kursy językowe, wyjazdy integracyjne, zniżki na produkty firmy, bony świąteczne czy chociażby obiady firmowe.

Tworzenie programu motywowania

Właściwie tworzenie systemu czy programu motywowania nie jest prostym zadaniem. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj oraz czas wykonywanej przez pracowników pracy. Chodzi o to, aby nie okazało się, że przykładowo nie mogą skorzystać z oferowanych dodatków albo nie wszyscy mają tę możliwość. Czasem, by móc stworzyć taki system, konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalistów. To oni na podstawie swojej wiedzy, doświadczenia i obserwacji środowiska pracy, stworzą optymalny system motywacji. Ważne jest w tym wszystkim to, aby dobrze dobrać odpowiedni rodzaj programu motywowania. Tylko wtedy będzie skuteczny.

Jak zatrzymać najlepszych pracowników i czy w ogóle jest to możliwe?

Jeżeli pracodawca posiada w swoim zespole naprawdę dobrych pracowników, którzy świetnie działają w grupie i przede wszystkim dobrze wykonują swoje zadania, to musi o nich dbać. To właśnie temu służą programy motywowania. Trzeba mieć na uwadze to, że koszty utraty dobrych pracowników są ogromne. Dlatego warto stosować odpowiednią motywację, a można to robić na wiele sposobów. Motywować do pozostania w danej firmie i aktywnej pracy może – dobra atmosfera i organizacja pracy, możliwość rozwoju, budowanie kultury organizacyjnej czy sprawiedliwa polityka cenowa.

Podsumowanie

Stosowanie systemów czy programów motywowania stwarza szereg korzyści zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Pracownicy cieszą się z pracy, jaką mają i tym samym zwiększają swoje zaangażowanie w powierzane zadania. Przyczyniając się do rozwoju przedsiębiorstwa, otrzymują dodatkowe świadczenia finansowe lub niefinansowe. To ich dodatkowo motywuje do jeszcze lepszej pracy. Stosowanie bonusów skutecznie zmniejsza rotację pracowników. Wpływa tym samym na stabilność firmy. Dzięki temu istnieje małe ryzyko, że najlepsi pracownicy odejdą do konkurencji.

Jeżeli zastanawiasz się, jak nagrody pieniężne wpłyną na sprawy księgowe Twojej firmy, zgłoś się do nas, a wszystko Ci wyjaśnimy. Oferujemy doradztwo podatkowe w mieście Poznań, a przy okazji jesteśmy w stanie pomóc naszym klientom w wielu innych sprawach. Mamy wieloletnie doświadczenie w branży. W swojej pracy zetknęliśmy się już z wieloma problemami i sprawami pojawiającymi się w trakcie prowadzenia działalności. Z ogromnym zapałem obsłużymy Twoją firmę, a nawet nawiążemy stałą współpracę.