Obowiązki biura rachunkowego przy prowadzeniu księgowości firmy

Obowiązki biura rachunkowego przy prowadzeniu księgowości firmy
obowiązki biura rachunkowego

Biuro rachunkowe jest pomocne niemal w każdej firmie. Choć początkujący przedsiębiorcy niejednokrotnie rozliczają się samodzielnie, wraz z rozwojem liczba dokumentów szybko rośnie.

Dbałość o firmę jest priorytetem przedsiębiorcy, a ilość obowiązków sprawozdawczych i księgowych coraz większa. W takiej sytuacji skorzystanie z usług profesjonalistów jest najlepszym wyjściem, gdyż właściciel może skupić się na tym co jest najważniejsze, czyli udoskonalaniu produktów lub usług. Wybierając biuro rachunkowe, warto zwrócić uwagę na szereg czynników związanych z jego wyborem, zwłaszcza na wachlarz oferowanych przez biuro usług.

Podstawowe obowiązki

W przypadku początkujących przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają karierę w biznesie, niejednokrotnie zdarzają się pomyłki w uzupełnianiu dokumentów. Choć nie zawsze wiąże się to z karą finansową, w większości przypadków znacząco wydłuża cały proces. Jest to szczególnie istotne w przypadku zakładania spółek. Korzystanie z usług profesjonalistów pozwala skrócić czas rejestracji firmy do minimum, a także uniknąć błędów w składanych dokumentach.

  • Biuro rachunkowe może okazać się być bardzo pomocne przy składaniu wszystkich niezbędnych dokumentów do odpowiednich instytucji. Liczba i ich rodzaj są uzależnione od prowadzonej działalności. To rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, które nie mają wystarczającej ilości wolnego czasu.
  • Decydując się na powierzenie prowadzenia księgowości do biura, jego obowiązkiem staje się prawidłowe prowadzenie rejestrów i ksiąg rachunkowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Warto wiedzieć, że prawo podatkowe często się zmienia, dlatego też biuro rachunkowe na bieżąco śledzi i wdraża nowe procedury w ustalonym przez ustawodawcę terminie.
  • Chcąc uniknąć problemów z nieterminowym przekazywaniem deklaracji podatkowych przedsiębiorca może upoważnić biuro do składania deklaracji droga elektroniczną w jego imieniu, co ułatwia komunikację z urzędem skarbowym a także daje gwarancję poprawności złożonych przez biuro dokumentów.
  • Biuro rachunkowe na prośbę przedsiębiorcy przygotowuje także wszystkie niezbędne dokumenty związane ze zmianą profilu działalności przedsiębiorstwa i aktualizacją danych.

Warto również wiedzieć, że każdy przedsiębiorca, który korzysta z usług biura rachunkowego otrzymuje profesjonalne doradztwo. Jest to niezwykle istotne, ponieważ właściciel firmy nie musi samodzielnie szukać informacji, co niejednokrotnie zajmuje bardzo dużo czasu. Wystarczy skontaktować się z biurem i w większości przypadków otrzymuje się odpowiedź natychmiast lub po krótkiej weryfikacji.

W takiej sytuacji mamy pewność, że dysponujemy rzetelnymi, a co najważniejsze aktualnymi danymi.

Odpowiedzialność biura rachunkowego

Jeżeli tak wynika z umowy, biuro jest zobowiązane do bezpiecznego przechowywania dokumentacji swoich klientów. Każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć, że żadne biuro nie odpowiada za zobowiązania podmiotów, dla których świadczy swoje usługi. Właściwy urząd nie będzie prowadził dochodzenia wobec właściciela biura rachunkowego lub jego pracowników, tylko wobec przedsiębiorcy, którego zobowiązania podatkowe dotyczą. W kwestii odpowiedzialności, najważniejsze jest umowa, z której jasno i precyzyjnie powinny wynikać wszystkie prawa i obowiązki każdej ze stron. Tylko w takim przypadku można skutecznie egzekwować roszczenia wobec biura lub przedsiębiorcy. Dobrze skonstruowana umowa reguluje całą współpracę pomiędzy podmiotami, dzięki czemu przebiega ona sprawnie i bezproblemowo. Zachęcamy do podjęcia współpracy z naszym biurem rachunkowym w Poznaniu.