Czym jest outsourcing księgowości – kiedy się najbardziej opłaca?

Czym jest outsourcing księgowości – kiedy się najbardziej opłaca?
garnitur

Dynamiczny rozwój firm nakład na przedsiębiorców coraz więcej obowiązków. Często są one przekazywane na zewnątrz, czyli w tzw. outsourcing. Jedną z dynamicznie rozwijających się gałęzi outsourcingu są usługi księgowe. Powierzanie prowadzenia ksiąg biurom rachunkowym zyskuje w Polsce coraz większe zainteresowanie. Jakie są wady i zalety outsourcingu księgowości wyjaśniamy w poniższym artykule.

Czym jest outsourcing księgowości?

Outsourcing księgowości polega na powierzeniu profesjonalnej firmie zewnętrznej wszystkich obowiązków związanych z kompleksową obsługą w zakresie rachunkowości. Dodatkowo wiele biur rachunkowych proponuje także doradztwo finansowe i podatkowe. Przedsiębiorca, korzystając z usług takich firm, ogranicza swoje zaangażowanie w kwestię księgowe a zyskany czas może poświęcić na skupieniu się na profilu własnej działalności.

Wady i zalety outsourcingu

Obsługa księgowa prowadzona przez biura rachunkowe ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Przedsiębiorcy obawiają się powierzyć tajemnie firmy podmiotowi zewnętrznemu. Nie bez znaczenia może być brak zaufania do osoby, która miałaby poprowadzić księgowość firmy a tym samym zyskuje wgląd do tajemnicy przedsiębiorstwa.

Niemniej powierzenie obsługi księgowej wykwalifikowanym biurom rachunkowym ma szereg zalet. Przede wszystkim jest to realne obniżenie kosztów firmy. Przedsiębiorstwa, zwłaszcza osiągające niewysokie dochody, dążą do ponoszenia jak najmniejszych kosztów. Zatrudnienie księgowej na pełen etat wiąże się nie tylko z ponoszeniem kosztów jej wynagrodzenia, ale także z kosztami szkoleń, zakupu sprzętu komputerowego i biurowego oraz profesjonalnego oprogramowania. Korzystanie z usług biur rachunkowych znacznie je zredukuje.

Korzystając z outsourcingu przedsiębiorcy zaoszczędzą też czas, który musieliby przeznaczyć na kontrolę jakości i efektywności pionu księgowości, a także rozwiązywanie problemów oraz podejmowanie decyzji dotyczących tego działu. Biuro rachunkowe jest zazwyczaj do pełnej dyspozycji klienta i służy profesjonalną pomocą w dziedzinie finansów i księgowości z wykorzystaniem wiedzy merytorycznej, kompetencji i doświadczenia.

Prowadzenie księgowości przez biura rachunkowe jest sposobem na uniknięcie błędów księgowych. Usługodawca przejmuje ryzyko jakości realizowanej przez siebie funkcji. Ponosi on konsekwencje finansowe za niezgodności z przepisami prawa, czy nieterminowość. Na bezpieczeństwo klientów pozytywnie wpływa posiadana przez biura rachunkowe obowiązkowa polisa OC.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego biura rachunkowego nie jest łatwy i nie powinien być przypadkowy. Przedsiębiorcy powinni kierować się dobrą opinią na rynku, korzystnym stosunkiem ceny do oferowanych usług i niezawodnością, a także indywidualnym podejściem do potrzeb klientów w świetle zmieniającego się prawa i realiów rynkowych. W praktyce najlepiej sprawdza się polecenie ze strony przedsiębiorcy, który już z podobnej obsługi korzysta i dostrzega jej niewątpliwe zalety. Warto też zwrócić uwagę na kompetencję oraz często zróżnicowane doświadczenie pracowników/osób zarządzających biurem rachunkowym. Zalety outsourcingu księgowości wskazują, że będzie on stawał się coraz bardziej powszechny. Przede wszystkim dlatego, że w warunkach zwiększonej konkurencyjności dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw istotne jest skupienie się na rozwoju własnej działalności, a powierzenie obsługi m.in. księgowej – kompetentnym specjalistom.

 

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty w zakresie outsourcingu księgowości.