Jakie biuro rachunkowe wybrać w Poznaniu?

Jakie biuro rachunkowe wybrać w Poznaniu?
jakie biuro rachunkowe w Poznaniu

Posiadanie pracownika odpowiedzialnego za księgowość oznacza konieczność stworzenia nowego etatu, generując tym samym dodatkowe koszty w przedsiębiorstwie. Z kolei zlecenie obsługi księgowej na zewnątrz rozwiązuje wiele istotnych problemów. Aby wybrać biuro rachunkowe należy dokładnie przeanalizować poniższe kwestie, by przy współpracy zyskać jak najwięcej.

Cena usług biura rachunkowego

Cena powinna być adekwatna do jakości realizowanych usług przez biuro rachunkowe. Często wybór najtańszego biura rachunkowego może wiązać się z oszczędnością w zakresie jego działania. Przed podpisaniem umowy, należy sprawdzić jakie usługi wchodzą w proponowany pakiet cenowy. Należy zwrócić uwagę na pojawienie się dodatkowych kosztów, które wykraczają poza podstawowe czynności wynikające z umowy.

Kwalifikacje, doświadczenie, opinie na temat biura rachunkowego

Jakość obsługi księgowej uwarunkowana będzie kompetencjami osób pracujących w biurze rachunkowym. Obecnie, wymóg posiadania certyfikatu przez księgowego nie jest obowiązkowy, ale w ministerstwie trwają prace nad jego przywróceniem. Kwalifikacje osób zajmujących się księgowością przekładają się na wzrost jakości ofertowanych usług. Warto także zapoznać się z opiniami o interesującym nas biurze rachunkowym w sieci, przez kontrahentów bądź znajomych. Polecenie zadowolonej osoby – w tym przypadku firmy to dzisiaj najlepsza reklama do pozyskania nowego klienta.

Ubezpieczenie OC

Przed ostatecznym wyborem biura rachunkowego dobrze jest zapoznać się z opiniami innych klientów. To, co samo o sobie mówi, czy pisze, nie zawsze musi zgadzać się z rzeczywistością. Lepiej zorientować się, co o nim myślą ci, którzy już mieli okazję korzystać przynajmniej z wybranych usług.

Ubezpieczenie OC

Istotną kwestią jest suma ubezpieczenia OC na działalność biura rachunkowego. Przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zobligowany jest do zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Z obowiązku ubezpieczenia zwolnione są te biura rachunkowe, które prowadzą tylko podatkowe księgi przychodów i rozchodów lub tylko te które wypełniają deklaracje podatkowe, o ile nie posiadają uprawnień np. doradcy podatkowego. Ubezpieczenie to pozwoli nam odzyskać utracone korzyści finansowe w momencie wystąpienia błędów ze strony biura. Warto sprawdzić, czy dane biuro rachunkowe posiada także rozszerzoną polisę, na przykład na obsługę kadrowo-płacową.

Organizacja i warunki współpracy

Każde biuro rachunkowe ustala swoje wewnętrzne regulaminy i sposób współpracy z klientem. Przed jej nawiązaniem należy zapoznać się z kwestiami organizacyjnymi. Są to między innymi:

    • godziny pracy biura oraz księgowej/księgowego i możliwość skonsultowania problematycznych kwestii – umówienie spotkania, konsultacje telefoniczne czy mailowe,
    • sposób i termin dostarczania dokumentów (drogą elektroniczną, pocztową czy też dokumenty będą dostarczane osobiście),
    • raportowanie określonych danych, których wymaga klient – ich zakres, termin oraz forma,
    • przetrzymywanie dokumentów po zamknięciu okresu sprawozdawczego – przekazanie ich do klienta czy archiwizacja w biurowym archiwum.

Ochrona danych

Wymogi unijne nakładają także obowiązek związany z ochroną danych osobowych, zgodnie z zaleceniami RODO. Biuro rachunkowe ma dostęp do wielu istotnych i wrażliwych informacji, dlatego powinno posiadać odpowiednią politykę ich ochrony.

Możliwość obsługi internetowej – biura rachunkowe internetowe

Aktualnie na rynku działają dwa rodzaje biur rachunkowych – biura rachunkowe stacjonarne oraz biura rachunkowe internetowe. Księgowość internetowa jest idealnym rozwiązaniem dla niewielkich firm, w których liczba dokumentów jest niewielka. Jest ona tańsza niż korzystanie z usług biura rachunkowego i charakteryzuje ją samodzielna praca przedsiębiorcy z dokumentami przy pomocy udostępnionego oprogramowania online. W ramach wykupionego abonamentu dostępna jest pomoc techniczna i wsparcie ekspertów przy problemach księgowych. Jeśli prowadzona działalność jest bardziej skomplikowana, a miesięczna liczba dokumentów znacznie większa to zalecane jest korzystanie z usług biura rachunkowego stacjonarnego.

Podsumowanie

Korzystanie z usług biur rachunkowych posiada wiele zalet i jest uzależniona od charakterystyki i potrzeb każdego podmiotu gospodarczego. Jednak należy zadbać o to, by każda ze stron wywiązywała się z postanowień zawartych w umowie o świadczenie usług księgowych. Wówczas współpraca po obu stronach będzie przebiegać pomyślnie.

Zapraszamy Cię serdecznie do współpracy z naszym biurem księgowym w Poznaniu. Oferujemy usługi księgowe na najwyższym poziomie. Świadczymy szeroki zakres usług w rozsądnych cenach. Chcesz się o tym przekonać? Skontaktuj się z nami już dziś.