Kasy fiskalne online – od 1 lipca 2021
Docelowo kasy fiskalne online znajdą się u wszystkich podatników, gdyż od początku 2023 r. w sprzedaży dostępne będą już tylko kasy nowego typu, a dotychczas stosowane kasy z papierowym i elektronicznym zapisem kopii będą stopniowo znikały z rynku. Od 1 lipca 2021 r. kolejna grupa podatników zobowiązana jest do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych online.
Obowiązek wymiany starych kas rejestrujących (z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii) na kasy fiskalne online wprowadzany jest przez ustawodawcę etapami. Od 1 lipca 2021 r. do obowiązkowego ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych za pomocą nowych urządzeń będzie zobowiązana kolejna grupa przedsiębiorców, która w kasach rejestrujących ma już kasy, które nie będą spełniać wymagań koniecznych do przeprowadzenia cyfrowego kasowania. Należy pamiętać, że kasy fiskalne klasy I nie muszą być wymieniane. Koszt zakupu kasy klasy II (cena bez VAT – około 1 850 zł) jest dużo niższy od kosztu kasy klasy I (koszt – około 3 900 zł + VAT).
Wymiana kas rejestrujących klasy I na kasy kl. II należy do kosztów uzyskania przychodu i wymagana jest dla celów podatkowych – kasa kl. II musi mieć dokument potwierdzający, że to urządzenie było wykorzystywane lub prowadzono czynności związane z odpowiednio kasowaniem (np. paragon/ rachunek kasowy).
Ustawodawca określił terminy dotyczące braku możliwości kupna kas z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii. Są to odpowiednio:
Wymienione terminy dotyczą możliwości zakupu urządzeń, natomiast nie odnoszą się do stosowania ich przez podatników. W związku z sukcesywną wymianą kas na nowe, stare kasy będą w naturalny sposób wycofywane z rynku. Warto podkreślić, że nie ma obowiązku zmiany starych kas na kasy online od 1 stycznia 2023 r.
Według artykułu 146b ustawy o VAT, niektóre branże objęte są obligatoryjną wymianą kas w wyznaczonych przez ustawodawcę terminach. Dotyczy to m. in. przedsiębiorstw:
Branża gastronomiczna mogła liczyć na wydłużenie terminu – przedsiębiorcy w trudnej sytuacji związanej z pandemią, mogli wnioskować o przedłużenie terminu wymiany (obowiązek zaistniał z dniem 1 stycznia 2021 r.). Decyzję w tej kwestii podejmowały urzędy skarbowe – w trybie indywidualnym.
Ustawodawca przesunął termin obowiązku wymiany kas fiskalnych starego typu – z 1 stycznia 2021 r. na 1 lipca 2021 r. dla podmiotów, jakimi są:
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów (Dz. U. 2019, pozycja 820, z dnia 29.04.2019 r.), podatnicy mogą odliczyć kwotę poniesioną na zakup nowych kas, a także liczyć na zwrot z tego tytułu. Jakie to kwoty?
Jakie firmy mogą ubiegać się o zwrot kosztów zakupu kas fiskalnych online?
Ponadto, z ulgi mogą skorzystać podatnicy, którzy:
Jakie są warunki skorzystania z odliczenia kwoty poniesionej na zakup kasy fiskalnej online?
Kasy fiskalne online przesyłają dane do CRK (Centralnego Repozytorium Kas) w postaci cyfrowej. Zarządzanie tymi danymi należy do obowiązków Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Szef KAS może udostępniać dane:
Jakie dane trafiają do CRK? Są to informacje z paragonów – czyli szczegółowe dane dotyczące transakcji – daty, wartości sprzedaży oraz informacje odnośnie usług i produktów.